محل تبلیغ شما
سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸
ساعت:  ۱۶:۳۱:۲۷
فروشگاه اینترنتی ملورا
امروز در زردنیوز
 پربیننده های سلامت
 پرنظرهای سلامت
افسردگی ماسکه چیست؟

افسردگی ماسکه چیست؟


افسردگی پوشیده شده و عدم احساس رضایتمندی عمومی، بارزترین شاخصه مبتلایان افسردگی ماسکه می باشد.

تاریخ: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۳

مهرداد کاظم‌زاده عطوفی در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان درباره اینکه آیا کسی که ظاهری شاد و اجتماعی دارد اما از خرید کردن لذت نمی‌برد افسردگی پنهان دارد اظهار داشت: افسردگی تشخیص‌های متفاوتی دارد گاهی با نوعی افسردگی روبه‌رو هستیم که علایم بالینی آن بر اساس طبقه‌بندی تشخیصی است و گاهی نیز افرادی هستند که چون علایم افسردگی را نمی‌شناسند فکر می‌کنند افسردگی پنهان دارند.

وی افزود: در افسردگی دیس‌تایمی یا افسرده خویی چون مبتلایان با علایم آن مدتها زندگی کرده‌اند آنها را به صورت افسردگی نمی‌بینند.

دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی تصریح کرد: ما چیزی تحت عنوان افسردگی پوشیده شده داریم که هر وقت فرد را از بیرون نگاه می‌کنیم می‌بینیم او سرحال و اجتماعی است و در ارتباطاتش فعال است ولی وقتی لایه‌های رویی‌اش از بین می‌رود علایم افسردگی دارد. این فرد از ته دل شاد نیست و احساس شادی را در خرید و ارتباطات اجتماعی‌اش تجربه نمی‌کند.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: زمانی می‌توانیم بگوییم فرد افسردگی پوشیده شده دارد که او علایم افسردگی را دارد اما آنها را احساس نمی‌کند. بارزترین شاخصه افسردگی پوشیده شده احساس عدم رضایتمندی عمومی فرد است و فقط خود فرد مبتلا است که می‌تواند عدم رضایت عمومی را احساس کند.

دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی با اشاره به تفاوت درد و تشخیص تصریح کرد: درد و تشخیص با هم متفاوت هستند. فرد درد را تجربه می‌کند و متخصص تشخیص می‌گذارد بهترین حالت این است که وقتی علامتی را در خود دیدیم و شک کردیم به متخصص مربوط مراجعه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: افسردگی ماسکه یا پوشیده شده جزو ملاک‌های طبقه‌بندی تشخیصی نیست یعنی ممکن است فرد افسرده باشد ولی هیجان آن را درک نکند و ظاهر و فعالیت‌هایش قابل شکایت توسط آن نباشد بنابراین در این حالت باید به همان شاخصه بارز یعنی عدم رضایتمندی عمومی توجه کرد درمان اختلال نیز بنا به تشخیص متخصص با دارودرمانی و روان‌درمانی خواهد بود.

نسخه چاپی
ارسال
۰
مطالب مرتبط
نظرات


نام(اختیاری):
ایمیل(اختیاری):
عدد مقابل را در کادر وارد کنید:
متن:

فرا پیامک لاچین سیر
تازه ترین اخبار
پیشنهاد زردنیوز
پی سی آگهی تدریس خصوصی