محل تبلیغ شما
پنجشنبه ۲۷ دي ۱۳۹۷
ساعت:  ۱۸:۰۱:۵۶
فروشگاه اینترنتی ملورا
امروز در زردنیوز
 پربیننده های اخبار
 پرنظرهای اخبار
آخرین وضعیت وصول طلب از بابک زنجانی عرضه 100هزار بشکه نفت خام در بورس انرژی

آخرین وضعیت وصول طلب از بابک زنجانی عرضه 100هزار بشکه نفت خام در بورس انرژی


وزیر نفت با بیان این‌که در راستای وصول بدهی بابک زنجانی همکاری‌هایی با قوه قضاییه انجام شده اما نسبت به دارایی‌های این فرد در مقایسه با بدهی به وزارت نفت بسیار کم است، گفت: به زودی 100 هزار بشکه نفت خام با هدف صادرات در بورس انرژی عرضه می‌شود

تاریخ: ۷ مهر ۱۳۹۳

 
1411974751288_216.jpg

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیژن زنگنه صبح امروز در حاشیه نشست صبحانه کاری با فعالان بخش خصوصی حوزه انرژی درباره وصول طلب بابک زنجانی به وزارت نفت گفت: ‌در این زمینه همکاری‌هایی با قوه قضاییه انجام شده، اما میزان ملک دارایی بابک زنجانی نسبت به بدهی‌هایی که به دولت دارد بسیار کمتر است.

 

 

وی با بیان این‌که هنوز نمی‌توانیم چه میزان از این بدهی‌ها وصول شده است، تصریح کرد: باید ارزیابی صورت بگیرد، اما این رقم بسیار کم است.

 

 

عرضه زودهنگام 100هزار بشکه نفت در بورس انرژی

 

وی از عرضه زود هنگام 100 هزار بشکه نفت خام در بورس انرژی خبر داد و گفت: با هدف صادرات 100 هزار بشکه نفت خام از طریق بورس انرژی به صورت ریالی عرضه می‌شود و اگر کسی بخواهد دلاری خرید کند نیز مشکلی وجود ندارد.

 

 

 

وی با اشاره به این‌که در حال فراهم‌کردن مقدمات این امر هستیم، گفت: تجربه‌ی این کار وجود دارد و در گذشته نفت خام برای صادرات در مقیاس کم عرضه شده بود.

 

 

به گفته وی این امر نیاز به ملاحظات بسیاری دارد که در حال فراهم شدن است.

 

 

حضور روس‌ها بر پروژه‌های ایرانی

وزیر نفت همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که انعقاد تفاهم‌نامه با روسیه تا چه اندازه می‌تواند نیازهای ما را در حوزه نفت برآورد کند، اظهار کرد: با روسیه به منظور توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری و فنی تفاهم‌نامه منعقد کردیم و این تفاهم‌نامه صرفا مربوط به بخش انرژی نیست.

 

 

وی افزود: براساس این تفاهم‌نامه روس‌ها بخشی از نیازهای کالایی خود را از طریق ایران تامین کرده و ما نیز بخشی از نیازهای کالا و خدمات و اجرای برخی از پروژه‌ها از طریق شرکت‌های روسی تامین خواهیم کرد.

 

 

زنگنه در ادامه افزود: انجام کارها با روس‌ها در حال انجام است و به زودی آثار آن روشن می‌شود.

 

 

درآمد فروش نفت بیش از رقم پیش‌بینی

 

وی در ادامه درباره‌ی میزان پیش‌بینی درآمد‌های نفتی در سال جاری و این‌که آیا رقم تعیین شده در بودجه محقق می‌شود، گفت: بله انشا‌ء‌الله درآمد پیش‌بینی شده محقق می‌شود.

 

 

وی با بیان این‌که نمی‌توانم عدد اعلام کنم، افزود: از نظر فروش به ارقام مشخص و حتی بیشتر از آن رسیده‌ایم.

 

تهیه فرمول قیمت خوراک تا پایان مهرماه در صورت آمادگی پتروشیمی‌ها

 

وزیر نفت درباره‌ی تعیین قیمت خوراک مجتمع‌های پتروشیمی برای 10 سال، اظهار کرد: با پتروشیمی‌ها قرار‌ی گذاشتیم که اگر با آنها به تفاهم برسیم قیمت خوراک برای مدت طولانی تعیین می‌شود.

 

 

وی با اشاره به این‌که مجلس اکنون در حال کار بر روی این موضوع به منظور گنجاندن آن در لایحه تنظیم مقررات مالی دولت که باعث دائمی‌شدن قانون‌ها است، خاطر نشان کرد: البته مجلس قیمت‌گذاری نمی‌کند، بلکه چارچوب‌های لازم در این راستا را تعیین می‌کند.

 

 

زنگنه گفت: اگر پتروشیمی‌ها آمادگی داشته باشند، می‌توانیم فرمول تعیین قیمت خوراک را تا پایان مهرماه تهیه کنیم.

 

 

وضعیت پیشرفت ایران در زمینه صادرات نفت

 

وزیر نفت در پاسخ به این‌که میزان فروش نفت اکنون به چه صورت است و آیا بازارهای جدید صادرات نفت ایجاد شده است، تصریح کرد: من نمی‌توانم در این زمینه عدد و رقم و جا و مکانی را اعلام کنم، اما وضع ما مورد قبول و رو به پیشرفت است.

 

 

فراخوان بخش خصوصی برای استفاده از گاز فلر

 

وی درباره‌ی گاز فلر و اظهارات بخش خصوصی در این زمینه مبنی بر این‌که هیچ گاز فلری در اختیار آنها قرار نگرفته است، گفت: تا پیش از پایان مهرماه فراخوانی را اعلام می‌کنیم، برای کسانی که مایل به استفاده از گاز‌های فلر باشند.

 

 

درباره خط لوله با پاکستان مذاکره می‌کنیم

 

زنگنه در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ی آخرین وضعیت خط لوله صادرات گاز به پاکستان و اظهارات مقامات این کشور در این باره خاطر نشان کرد: پاکستانی‌ها حرف‌های جدیدی نمی‌زنند و همان حرف‌های گذشته را تکرار می‌کنند.

 

 

وزیر نفت در ادامه با بیان این‌که بنا نبوده که ایران منابع احداث خط لوله در خاک پاکستان را تامین کند، گفت: پاکستان در زمینه‌ی احداث خط لوله تاخیر دارد و باید در مذاکره با آنها ببینیم به کجا می‌رسیم.

 

 

وی با بیان این‌که پاکستانی‌ها پیشنهاداتی را مطرح کرده‌اند که باید مورد بررسی قرار بگیرد، ادامه داد: باید با هم مذاکره کنیم.

 

 

مدارک ایران مبنی بر عدم تخلف در صادرات گاز به ترکیه ارائه شده

وی درباره‌ی این‌که گفته می‌شود در پرونده گازی ایران و ترکیه ایران بازنده شده است، تصریح کرد: داوری در این زمینه صورت گرفته که بر اساس آن ترکیه ادعا کرده که ایران به تعهدات خود عمل نکرده و خواستار تعیین فرمول جدید برای قیمت گاز شده‌اند.

 

 

زنگنه ادامه داد: در این داوری ما وکیل داشته‌ایم و شواهد و قرائنی که اثبات کرده تخلفی نکرده‌ایم نیز ارائه شده است.

 

 

وی با تاکید بر این‌که در قرار‌داد‌های گازی از شروع تا پایان همیشه این مسائل وجود دارد، گفت: نباید چنین مسائلی را یک تخاصم دید، مذاکره صورت می‌گیرد و این مسائل ماهیت قرار‌داد‌های طولانی مدت است.

 

 

فعالیت‌ جایگاه‌های عرضه سوخت رقابتی شود

 

وزیر نفت درباره‌ی انتقادات مطرح شده در زمینه‌ی درجه‌بندی جایگاه‌های سوخت گفت: قیمت سوختی که به جایگاه‌ها داده می‌شود باید مناسب باشد تا بتوانیم شاهد رقابت بین جایگاه‌ها باشیم تا اگر جایگاهی خوب کار نکرد بتوانیم آن را تعطیل کنیم به‌طوری که باعث اختلال در عرضه‌ سوخت نشود.

 

 

وی با اشاره به این‌که اکنون از نظر تعداد جایگاه با کمبود روبه‌رو هستیم و این امر وضعیت ما را دشوار می‌کند، خاطر نشان کرد: وزارت نفت کمکی را در این زمینه انجام می‌دهد تا وضعیت جایگاه‌ها از نظر زیباسازی و ... بهبود یابد، اما به‌طور کلی وضعیت جایگاه‌ها زمانی ارتقاء می‌یابد که قیمت مناسب شود و رقابت وجود داشته باشد.

 

 

زنگنه در پایان در پاسخ به این‌که آیا درست است که گفته می‌شود جزییات قرار‌داد با روس‌ها پس از مذاکرات 1+5 رونمایی می‌شود، گفت: چنین موضوعی را نشنیده‌ایم.

 

 

ایسنا

نسخه چاپی
ارسال
۰
مطالب مرتبط
نظرات


نام(اختیاری):
ایمیل(اختیاری):
عدد مقابل را در کادر وارد کنید:
متن:

خبرپو اتوماسیون اداری شبکه تحلیلگران
تازه ترین اخبار
پیشنهاد زردنیوز
پی سی آگهی تدریس خصوصی