محل تبلیغ شما
دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸
ساعت:  ۰۸:۳۳:۴۹
فروشگاه اینترنتی ملورا
امروز در زردنیوز
 پربیننده های سینما
 پرنظرهای سینما
یک زن از کمپانی والت دیزنی ۲۵۰ میلیون دلار غرامت خواست

یک زن از کمپانی والت دیزنی ۲۵۰ میلیون دلار غرامت خواست


یک زن از کمپانی والت دیزنی ۲۵۰ میلیون دلار غرامت خواست: «این داستان پریان شبیه زندگی من است»!

تاریخ: ۷ مهر ۱۳۹۳

یک ماجرای جالب در "کافه سینما" / یک زن از کمپانی والت دیزنی ۲۵۰ میلیون دلار غرامت خواست: «این داستان پریان شبیه زندگی من است»!

کافه سینما-سرویس سینمای جهان: یک نویسنده آمریکای لاتین با نام ایزابلا تانیکومی شرکت دیزنی را به خاطر انیمیشن «یخ زده»، که در سال ۲۰۱۴ موفق به دریافت دو جایزه اسکار شد به سرقت ادبی متهم کرد. این نویسنده ادعا می‌کند مضمون این فیلم شباهت‌های انکارناپذیری با اتوبیوگرافی او که در سال ۲۰۱۰ منتشر شده دارد.

 

به گزارش کافه سینما، داستان فیلم یخ زده، که هم‌اکنون عنوان پرفروش‌ترین انیمیشن تاریخ سینما را یدک می‌کشد، روایت‌گر زندگی ملکه‌ای با قدرت اسرارآمیز انجماد است که ناخواسته سرزمین‌اش را منجمد می‌کند. جالب این که حالا این زن ادعا می‌کند که مضمون داستان این فیلم را از زندگی او کش رفته‌اند!
به گزارش سرویس سینمای جهان کافه سینما، تانیکومی با ادعای اینکه پیرنگ داستان فیلم یخ‌زده بر مبنای اتوبیوگرافی منتشر شده او در سال ۲۰۱۰ است و نه اقتباسی از داستان «ملکه برفی» هانس کریستین آندرسن، از کمپانی دیزنی درخواست پرداخت غرامت ۲۵۰ میلیون دلار کرده است.
کتاب تانیکومی که «حسرت‌های دل» نام دارد، به شرح وقایع و تجربیات شخصی نویسنده در بحبوحه بزرگ شدن‌اش در رشته کوه‌های آندس در پرو می‌پردازد و در کمال تعجب، هیچ نشانی از آدم برفی وراج، موجودات افسانه‌ای سخن‌گو یا قصر یخی اسرارآمیز در آن نیست.
با این حال، آن طور که محتوای شکایت مفصل تانیکومی برمی‌آید این زن مدعی سرقت ادبی فیلم یخ زده از داستان، شخصیت‌ها و حال و هوای کلی اثر او است. این نویسنده آمریکای لاتین در شکایت خود، ۱۸ مورد سرقت ادبی را، از اسامی شخصیت‌ها گرفته تا رابطه خواهرانه محوری فیلم، فهرست کرده است.
بنا بر ادعای تانیکومی، «غلبه بر ترس‌های درونی، کشف قدرت ذهن و مواجهه با مرگ تراژیک و نابهنگام خواهرش لورا» از مواردی هستند که از اتوبیوگرافی او به سرقت رفته‌اند و به شکل «المان خواهر» در فیلم یخ زده به نمایش درآمده‌اند.
جالب است بدانید خلاصه اتوبیوگرافی تانیکومی در سایت Amazon اینگونه بیان شده است: شرحی گیرا و مکاشفه‌آمیز از زندگی تانیکومی که خوانندگان را در برهه‌های مختلف زندگی منحصر به فرد او، از نجات خانواده‌اش در زلزله فاجعه‌آمیز پرو در سال ۱۹۷۰ گرفته تا ناکامی‌ها و دلشکستگی‌های ایام جوانی‌اش، با خود همراه می‌کند.
این در حالی ست که در خلاصه داستان فیلم یخ زده در سایت IMDB آمده است: وقتتی یک پرنسس با قدرت منجمد کردن اشیا، سرزمین‌اش را به زمستانی ابدی نفرین می‌کند، آنا، خواهر او به همراه یک مرد کوهستانی، گوزن بازیگوش‌اش و یک آدم برفی، دست به دست هم می‌دهند تا شرایط آب و هوایی را تغییر دهند.
با وجود تفاوت‌های آشکار میان این دو، احتمال دارد اتوبیوگرافی تانیکومی برای تصمیم‌گیری نهایی به طور کامل خوانده و بررسی شود. گرچه، ظواهر امر نشان می‌دهد او به هیچ عنوان قصد کوتاه آمدن در این پرونده را ندارد.
نمایندگان قانونی تانیکومی در حال بررسی یک رونوشت از دادخواست مذکور هستند. این در حالی ست که کمپانی دیزنی تاکنون واکنشی به اتهامات وارده نشان نداده است.

کافه سینما

نسخه چاپی
ارسال
۰
مطالب مرتبط
نظرات


نام(اختیاری):
ایمیل(اختیاری):
عدد مقابل را در کادر وارد کنید:
متن:

امینانه
تازه ترین اخبار
پیشنهاد زردنیوز
پی سی آگهی تدریس خصوصی