محل تبلیغ شما
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
ساعت:  ۰۸:۰۰:۵۸
فروشگاه اینترنتی ملورا
امروز در زردنیوز
 پربیننده های سینما
 پرنظرهای سینما
بلوندی (خوب، بد، زشت) هشتاد و دو ساله شد

بلوندی (خوب، بد، زشت) هشتاد و دو ساله شد


خوب، بد، زشت

تاریخ: ۱۱ اسفند ۱۳۹۲

سینما به عنوان هنر هفتم در سر تا سر جهان میلیون ها نفر طرفدار دارد که جذب این مخاطب های میلیونی با سلایق مختلف کاری بسیار سخت است. به همین خاطر سینما گران مجبور به تولید انواع مختلف فیلم ها در ژانرهای گوناگون شدند. یکی از این ژانرها، ژانر قدیمی و پر طرفدار وسترن که به عنوان یکی از محبوب ترین ژانرهای تاریخ سینما در طول 3 دهه (1970- 1940) دارای مؤلفه های مضمونی و ساختار ویژه ای است. آنچه که مخرج مشترک فیلم های این ژانر به حساب می آید ترکیبی از «تنهایی»، «سفر»، «ششلول بندی» و «اسطوره سازی» است. در نیمه دوم قرن 19 خاک سرزمین جدید امریکا کشاکش نبردهای بسیاری میان سفید پوست ها و سرخپوست ها و نیز میان سفید پوستان جنوب و شمال (جنگ انفضال) امریکا بود. در این میان کابوی ها و گاو چران ها هفت تیر کش هایی بودند که با قدرت اسلحه، دوئل  ومهارت تیراندازی خود امرار معاش می کردند. با یک دسته بندی کلی می توان هفت تیر کش ها را به سه دسته تقسیم بندی کرد: 1- کابوی هایی که برای دفاع از زمین و مزرعه خود در برابر حملات راهزن ها اسلحه می کشیدند. 2- دسته ای به عنوان جایزه بگیر در قبال دریافت پول برای از بین بردن اشرار اجیر می شدند و در واقع اولین نمایندگان مردم برای تأمین امنیت و قانونی به شمار می آمدند. 3- عده ای نیز برای انتقام گیری با سرخپوست ها و نجات زنان ربوده شده مبارزه می کردند. با نگاهی گذرا به این دسته بندی و همچنین فیلم های وسترن، وجود قهرمان که به اسطوره بدل بشود مشترک است.

بسیاری از دوستداران سینما جان وین را اسطوره این نوع فیلم ها می دانند ولی با کمی انصاف می توان نام کلینت استرود را در کنار این هنر پیشه بزرگ آورد. کلینت ایسترود با نام اصلی کلینتون ایستوود جوینور متولد 31 می سال 1930 در کالیفرنیا است.

وی حدود 20 سال بین سالهای 1955 تا 1977 فقط به عنوان بازیگر در فیلم ها ظاهر می شد. مهمترین نقش های او به نقش کابوی بدون نام سه گانه­ی سرجیولیونه به خصوص مشهورترین آنها به نام (خوب، بد، زشت) و نقش هری در سری فیلم های هری کثیف است. در کشور ما ایستوود در نقش بلوندی در فیلم (خوب، بد، زشت) با آن سیگار برگ معروف خود بسیار شناخته شده است. او در این فیلم نقش هفت تیرکش بسیار زرنگی را ایفا می کند که همراه با دو نفر دیگر به دنبال پول های مدفون شدن در یک قبرستان هستند. با مروری بر سکانس آخر فیلم، تماشاگر با قهرمان با معرفتی روبرو می شود که تنها سهم خود را از پول ها بر می دارد و مابقی سهم دوست خود را برای او می گذارد. به طور قطع بعد از بازی تأثیرگذار ایستوود و کارگردانی فوق العاده فیلم، موسیقی این فیلم یکی دیگر از ویژگی های بارز این فیلم به شمار می آید. ایستوود در سمت کارگردانی نیز فیلم های فوق العاده ای ساخته است که هر کدام بیانگر حقایقی تلخ از دنیای بدون نقص اطراف ما است.

فیلم (نابخشوده 1992) برای او اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را به ارمغان آورد. کلیفت ایستوود که خود قهرمان بی نام و سترن های اسپاگتی لیونه است این بار در سنین پیری در نقش «ویلی» و کارگردان ظاهر می شود. ویلی هیچ کدام از مشخصات کابوهای ذکر شده را ندارد.

تنها و خسته است و گناه نابخشودگی در برابر گذشته سیاهش را مثل صلیبی به دوش می کشد. پیرو منزوی است،نمی تواند برزین اسب بنیشیند و با تفنگ اسنپسر رفیقش هم قادر به شلیک صحیح نیست. آنچه که نابخشوده را از تمام و ستون های «جان فورد»، «هاوارد هاکس» و ...

متمایز می کند، هنجارشکنی های آن است. ویلی نه به سادگی می تواند آدم بکشد و نه مهم تر این کار را برای خود افتخار می داند.

بعد از نابخشوده چند فیلم جنایی دیگر ساخت که در مقایسه با نابخشوده البته، فیلم های ضعیفی بودند. تا اینکه در سال 2003 رود میستیک را می سازد که در آن بازیگرانی چون شان پن و تیم رابینز حضور داشتند و جوایزی از جمله اسکار نیز برای این فیلم مهم دریافت کرده اند. خود او نیز نامزد بهترین کارگردانی شد. سال بعد از موفقیت رود میستیک، فیلم تأثیرگذار دختر میلیون دلاری را می سازد و برای بار دوم بعد از نابخشوده، اسکار بهترین کارگردانی و فیلم را کسب می کند. در سال 2006 دوگانه­ی جنگی درابه­ی جنگ جهانی دوم بین آمریکا و ژاپن با نام های پرچم های پدران ما و نامه هایی از ایوجیما را می سازد که هر دو از سوی بسیاری از منتقدین بهترین فیلم های سال معرفی می شوند. نامه هایی از ایوجیما توانست در جوایز اسکار نامزد 4 جایزه (از جمله بهترین فیلم و کارگردانی) بشود هر چند که در مقابل فیلم رفتگان از مارتین اسکورسیزی باخت. در 2008 دو فیلم مهم می سازد. یکی بچه­ی جایگزین با بازی آنجلینا جولی که برای بازی در این فیلم نامزد جایزه­ی اسکار شد. و یکی گرن تورینو، که برای آن جایزه­ی اسکار شد و یکی گرن تورینو، که برای آن جایزه دست آورد یک عمر را گرفت. در 2009 ایستوود برای بار چندم، از مورگان فریمن در فیلم شکست ناپذیرش استفاده می کند نامزد دو اسکار شد ولی هیچ یک را بدست نیاورد.

آنچه همواره در فیلم های وی قابل احساس است، تلخی بیش از حد فیلم های اوست که به بحران های دنیای اطراف ما می پردازد. از جمله جنگ و پیامدهای اشتباه آن، تجاوز، معلولیت و تبعیض نژاد است.

بی شک جان وین و کلینت ایستوود از ستاره های تکرار نشدنی ژانر وسترن هستند و باید دید مرد تمام ناشدنی سینمای جهان در آستانه هشتاد و دو سالگی باز هم موفقیت های قبلی خود را تکرار خواهد کرد؟

نسخه چاپی
ارسال
۰
مطالب مرتبط
نظرات


نام(اختیاری):
ایمیل(اختیاری):
عدد مقابل را در کادر وارد کنید:
متن:

امینانه
تازه ترین اخبار
پیشنهاد زردنیوز
پی سی آگهی تدریس خصوصی